• Skip to primary navigation
  • Skip to main content
  • Skip to primary sidebar
  • ABOUT US
  • MEDIA
  • PRIVACY
  • TERMS
  • DMCA
  • CONTACT US
  • AUTHORS
DoYouRemember?

DoYouRemember?

The Home of Nostalgia

  • STORIES
    • MUSIC
    • ICONS
  • GAMES
    • SHOWDOWN
    • GUESS
    • RIDDLES
    • QUIZZES
    • MISMATCH
  • NEWS
    • Obituaries
  • VIDEOS
  • DYR Book
  • Shop DYR

Stories

Now And Then: 20 Mind Blowing Price Differences From Back In The Day

by Zack Walkter

6 years ago

6. A Mc.Donald’s Hamburger Used To Cost $0.15!

And you thought they were a bargain today at $1.

thrillist.com

7. UPenn Tuition Used To Cost $1,250

Today School tuition today costs $42,098, putting students in a ton of debt. Isn’t college great?

onwardstate.com

8. A Pack Of Gum Used To Cost $0.05

Today a pack of double mint will cost you more then 5 times the price at $0.35.

popscreen.com

9. A New Car Used To Cost $2,600

A new set of wheels today will cost you, on average, $32,00 after taxes.

pinterest.com

10. A Gallon Of Milk Used To Cost $0.49

A gallon of the good stuff nowadays will cost you $3.99. Getting strong bones isn’t cheap!

pinterest.com

11. A Pair Of Levi’s Jeans Used To Cost $5.00

Today these trendy trousers cost $50 big ones, or even more for an upgraded pair.

pinterest.com

12. A Cup Of Coffee Used To Cost $0.15!

A tall coffee at Starbucks now costs $1.65, and even more if you go for one of those fancy Lattes.

pinterest.com

13. A Newspapers Used To Cost $0.6 Daily and $0.25 On Sundays

Today, if you don’t read the news on your phone, you’ll have to pay $2.00 daily and $6.00 on Sundays to read what’s happening in the world hot off the press.

pinterest.co.uk

14. A Haircut Used To Cost $3.00!

Ladies everywhere are probably wishing they could warp back in time as a cut can cost anywhere from $50 to $100 these days.

pinterest.com

15. A Television Set Used To Cost $216.70

Even with all of the developments in technology, a television costs an average of $600 now.

picquery.com

16. A Stamp Used To Cost $0.03!

Nowadays a stamp costs $0.42, which is probably why people stopped writing snail mail.

mysticstamp.com

17. A Vespa Scooter Used To Cost $319.90

This snazzy scooter today will cost you $6,000 for a base model.

pinterest.com

18. A Pound Of Bacon Used To Cost $0.79 A Pound

At a supermarket today, a pound of this good stuff will cost about $4.99.

pinterest.com

19. A Bottle Of Coca-Cola Used To Cost $0.25 A Bottle

A bottle of Coke now costs $2.00 to $4.00, depending on whether you buy it at the supermarket or a baseball game.

pinterest.com

20. A Pack Of Cigarettes Used To Cost $1.60

Today the percentage of people who smoke is under 20%, which is probably because it’s so darn expensive. A pack costs roughly $12.

ebay.com

Credits: afternoonspecial.com

Share this story on Facebook with your friends.

Page 2 of 2Page
Previous article: 10 Major Fast Food Chains Then And Now
Next Post: Debbie Reynolds’ Family Ranch and Dance Studio to be Auctioned in October

Primary Sidebar

© 2023 DoYouRemember? Inc.

  • about us
  • media
  • privacy
  • terms
  • DMCA
  • CONTACT US
  • AUTHORS