• Skip to primary navigation
  • Skip to main content
  • Skip to primary sidebar
  • ABOUT US
  • MEDIA
  • PRIVACY
  • TERMS
  • DMCA
  • CONTACT US
  • AUTHORS
do you remember

DoYouRemember?

The Home of Nostalgia

  • Celebrity News
    • Family
    • Obituaries
    • Life Behind the Fame
    • ICONS
    • Celebrity Feuds
  • Entertainment
    • Cast
    • Showbiz Rewind
    • Music
    • Beauty & fashion
  • STORIES
  • Celebrity Buzz!?
  • Sitcoms
    • Bewitched
    • Little Rascals
    • The Partridge Family
    • I Dream of Jeannie
    • All in the Family
    • MASH
    • Happy Days
    • Cheers
  • Celebrity Collections
  • SHOP DYR
    • DYR Book

Stories

Now And Then: 20 Mind Blowing Price Differences From Back In The Day

by Zack Walkter

Published September 19, 2017

We’re sure we’ve all been subject to our parents and grandparents nostalgic rants about how things nowadays are so darn expensive, and they’re right! The price differences from back in the day on these items will blow your mind.

1. Movie Tickets Used To Cost $0.45

You will never go to the movies the same after learning this. Today, theaters charge a whopping $17.50 just for adult admission. Take popcorn, soda, and candy into account and there goes your life savings.

Related:

  1. Man Chances Upon A Mysterious Chest In Grandpa’s Attic With Mind-Blowing Content Inside
  2. 12 Mind Blowing DIY Super Bowl Party Decorations That Every Football Fan Will Love
pinterest.com

2. Gasoline Used To Cost $0.31 A Gallon!

Today a gallon of gas will cost you about $2.75 depending on the state, either way, that’s quite an increase, and we’re not happy about it.

pinterest.com

3. A Budweiser 6 Pack Used To Cost $0.99!

Today, depending on which kind, a six pack will cost anywhere from $7 to $10. So much for America the great.

antiquesnavigator.com

4. A Hershey’s Bar Used To cost $0.05!

What kind of human would charge people more money for chocolate, something that makes the world a happy place. A Hershey’s bar now costs about $1.

pinterest.com

5. A Barbie Doll Used To Cost $5

Mattel has since jacked up their prices and charge anywhere from $12 to $20 for the same Barbie.

dollrestoration.com
Page Page 1 of 2
Previous article: 10 Major Fast Food Chains Then And Now
Next Post: Debbie Reynolds’ Family Ranch and Dance Studio to be Auctioned in October

Primary Sidebar

© 2025 DoYouRemember? Inc.

  • about us
  • media
  • privacy
  • terms
  • DMCA
  • CONTACT US
  • AUTHORS